Pirmajā pusgadā par 4% pieaudzis pārbaudīto zāļu iepakojumu apjoms

2023. gada pirmajā pusgadā zāļu autentiskuma pārbaudes sistēmā Latvijā ir pārbaudīti un iedzīvotājiem izsniegti 14,3 miljonu zāļu iepakojumu, kas ir par 4% vairāk nekā pērn attiecīgajā laika posmā, liecina Latvijas Zāļu verifikācijas organizācijas (LZVO) apkopotie dati.

Latvijā verifikācijas sistēmai ir pieslēgušies un zāļu drošumu jūnija beigās pārbaudīja 1206 lietotāji – aptiekas, slimnīcu aptiekas, zāļu lieltirgotavas un ārstniecības iestādes, kam ir zāļu iegādes atļauja (slimnīcas, poliklīnikas, ārstu prakses, zobārstniecības klīnikas un prakses). Zāļu verifikācijas sistēma ir Eiropas līmeņa projekts, kas tiešsaistē savieno 2800 farmācijas uzņēmumus, 4000 vairumtirgotājus, 110 000 aptiekas un 6000 slimnīcu aptiekas 29 Eiropas valstīs, lai nodrošinātu pacientiem visā Eiropā tikai drošas zāles.

“Verifikācijas sistēmā tiek pārbaudītas visas recepšu zāles un viens bezrecepšu medikaments – omeprazols. Sistēmas darbības rezultāti ļauj mums apliecināt, ka Latvijas legālajā zāļu aprites sistēmā caur aptiekām un veselības aprūpes iestādēm iedzīvotāji saņem tikai autentiskas un drošas zāles,” saka Inese Erdmane, LZVO valdes priekšsēdētāja.

2023. gada pirmajā pusgadā veikti 54,5 miljoni transakciju, kas ir par 4% vairāk kā 2022. gada attiecīgajā periodā. Sistēmā ir iespējamas divu veidu transakcijas – zāļu iepakojuma pārbaude vai zāļu iepakojuma dzēšana no sistēmas gadījumā, kad zāles jau nonāk pie pacienta.

Verifikācijas sistēmas pamats ir unikālais kods uz katra zāļu iepakojuma, ko izvieto ražotājs un kas ceļā pie patērētāja tiek vairākas reizes pārbaudīts (verificēts) tiešsaistes datu bāzēs. Piegādes ķēdes beigās, pārdodot vai izlietojot zāles pacientam, aptieka vai ārstniecības iestāde kodu no sistēmas dzēš. Tas nodrošina, ka šo pašu kodu nav iespējams izmantot viltotu zāļu iepludināšanai legālajā piegādes ķēdē. 

Gadījumā, ja pārbaudes laikā sistēma neatpazīst unikālo kodu, tiek ģenerēts trauksmes brīdinājums, ko saņem un izmeklē Veselības inspekcija. Pēc LZVO rīcībā esošās informācijas, visi trauksmes brīdinājumi līdz šim Latvijā bijuši ar tehnisku izcelsmi, nevis viltojumu trauksmes. 2023. gada pirmajā pusgadā trauksmes brīdinājumu īpatsvars, kas skar Latvijas gala lietotājus, vidēji bija tikai 0,01% – tas ir būtiski mazāk nekā Eiropas Zāļu verifikācijas organizācijas noteiktais mērķis (0,05%).

Verifikācijas sistēmas izveides pamats ir ES Viltoto zāļu direktīva (2011/62/ES) un Deleģētā Regula, kas noteic detalizētus noteikumus par drošuma pazīmēm uz cilvēkiem paredzētu zāļu iesaiņojuma (ES 2016/161). Sistēma 28 Eiropas valstīs darbojas kopš 2019. gada 9. februāra. Tajā tiek pārbaudītas visas recepšu zāles un viens bezrecepšu medikaments – omeprazols.