Jaunās zāļu drošības jeb verifikācijas sistēmas darbības pamatprincips – katra zāļu paciņa tiek marķēta ar unikālu QR kodu jau rūpnīcā ražošanas procesā, un šis kods tiek pārbaudīts tieši pirms zāļu pārdošanas aptiekā vai izlietošanas ārstniecības iestādē – slimnīcā, poliklīnikā, veselības centrā. Otru zāļu iepakojumu ar tādu pašu kodu, piemēram, pārkopējot to uz viltotas paciņas, vairs pārdot nevarēs – sistēma uzrādīs brīdinājumu, zāles tiks izņemtas no apgrozības un pārbaudītas.

Ražotājs
arrow-image
Lieltirgotājs
arrow-image
Aptieka
Ārstniecības iestāde
arrow-image
Pacients

Veselības inspekcija var izmeklēt konkrētās zāļu paciņas ceļu no ražotāja līdz pat lietotājam, garantējot zāļu drošību un aizšķērsojot ceļu viltojumiem.

Jaunā verifikācijas sistēma attiecas uz recepšu zālēm un vienu bezrecepšu medikamentu – omeprazolu. Latvijā verifikācijas sistēmu veido un uztur Latvijas Zāļu verifikācijas organizācija, un tai ir jāpieslēdzas visām Latvijas aptiekām un ārstniecības iestādēm, kurās ir pieejamas recepšu zālēs – slimnīcām, poliklīnikām, veselības centriem, zobārstniecības praksēm un klīnikām.

No 2019. gada 9. februāra Latvijā sāk darboties jauna Eiropas līmeņa zāļu drošuma pazīmju pārbaudes sistēma. Tās mērķis ir nepieļaut viltotu zāļu nokļūšanu pie pacientiem caur legālu zāļu aprites sistēmu, tas ir, caur aptiekām un ārstniecības iestādēm.