LZVO aicina pievērst īpašu uzmanību Covid-19 vakcīnām un viltojuma aizdomu gadījumā nekavējoties ziņot Veselības inspekcijai

Tā kā farmācijas uzņēmums “Pfizer” trešdien ir apstiprinājis, ka Meksikā un Polijā ir konstatētas un konfiscētas viltotas Covid-19 vakcīnas, Latvijas Zāļu verifikācijas organizācija (LZVO) aicina visus vakcīnu piegādes procesā iesaistītos pievērst īpašu uzmanību vakcīnu iepakojumam – pudelītei, etiķetei un uzrakstiem uz tās, un viltojumu aizdomu gadījumā nekavējoties ziņot Veselības inspekcijai, kas ir par zāļu drošuma uzraudzību atbildīgā Latvijas valsts institūcija.

LZVO, kas Latvijā ir izveidojusi un uztur zāļu drošuma pārbaudes sistēmu, atgādina, ka verifikācijas sistēma pārbauda un garantē legālu zāļu apriti, tādēļ arī uz Covid-19 vakcīnu ražotājiem pēc iespējas ātrāk būtu pilnībā jāattiecina ES Viltoto zāļu direktīva, kas paredz speciālu un individualizētu uzskaites un pārbaudes sistēmu katram recepšu zāļu un vakcīnu iepakojumam ES valstīs. Pašlaik Covid-19 vakcīnas šajā sistēmā ir iekļautas tikai daļēji, un ražotāji aktīvi strādā, lai pastiprinātu vakcīnu drošuma sistēmu.

Kā ziņo aģentūra Leta, atsaucoties uz ziņu aģentūru AFP un ASV mediju materiāliem, farmācijas uzņēmums “Pfizer” trešdien ir apstiprinājis, ka Meksikā un Polijā konfiscētās vielas, kas uzdotas par Covid-19 vakcīnām, ir viltojumi.

Slimnīcā Meksikā aptuveni 80 cilvēku saņēmuši viltojuma devas, kas, kā šķiet, ir fiziski nekaitīga viela, tomēr arī nekādu aizsardzību pret Covid-19 nenodrošina, vēsta laikraksts “Wall Street Journal”. Pudelītes ar vielu uzietas ledusskapjos, un sākotnēji uzmanība tām pievērsta partijas numuru un derīguma termiņu dēļ, norādīja Meksikas varasiestādes.

Savukārt Polijā konfiscētajās pudelītēs bijusi kosmētiska viela, domājams, pretgrumbu krēms, norādīja uzņēmums.

Milzīgais pieprasījums pēc vakcīnām un vakcīnu trūkums sekmējis viltojumu parādīšanos, skaidrojis “Pfizer” globālās drošības nozares vadītājs Levs Kubiaks. “Mūsu piegādes ir ierobežotas, bet šīs piegādes pieaugs, mums palielinot ražošanas apjomus un vakcīnu ražošanas sfērā pievienojoties citiem uzņēmumiem. Tomēr starplaikā noziedzniekiem pastāv lieliskas iespējas.”

Informācijas avots: LETA, AFP