EMVO logo

LZVO ar Eiropas partneriem dalās pieredzē par zāļu pārbaudes sistēmu ieviešanu Latvijā

Eiropas Zāļu verifikācijas organizācija (EMVO) 27. septembrī ir publicējusi jaunāko EMVO ziņu lapu, kurā Latvijas Zāļu verifikācijas organizācijas (LZVO) valdes priekšsēdētāja Inese Erdmane dalās pieredzē par zāļu verifikācijas sistēmas ieviešanu Latvijā.

Latvijā ir veiksmīgi ieviesta jaunā zāļu drošuma pārbaudes sistēma. Tā darbojas jau 7 mēnešus ar mērķi novērst risku, ka pacienti varētu saņem viltotas zāles. Laikā kopš 9. februāra, kad sistēma uzsāka darbu, gala lietotāji Latvijā – aptiekas un veselības aprūpes iestādes – ir jau pārbaudījuši un dzēsuši no sistēmas vairāk nekā 4,6 miljonus zāļu iepakojumu.

Latvijā sistēmai ir pieslēgušies:

1188
Lietotāji
822
VISAS aptiekas
30
VISAS slimnīcas
205
Veselības centri un poliklīnikas
57
Vairumtirgotāji

Mazāka aktivitāte ir no zobārstniecības iestāžu un prakšu un ģimenes un citu specialitāšu ārstu prakšu puses, kuri pieslēgšanos sistēmai sāka tikai pēc 9. februāra, taču viņiem ir pieejama arī alternatīva zāļu iegādei – to var darīt aptiekā, kur tiek dzēsts unikālais identifikators.

Latvijas verifikācijas sistēmā jau ir ielādēti dati par gandrīz 40 miljoniem zāļu iepakojumu. Katru nedēļu tiek veikti 0,5 miljoni transakciju, un lietotāju aktivitāte nepārtraukti palielinās. 245 reģistrācijas apliecību īpašnieki Latvijas repozitorijā ir augšupielādējuši informāciju par vairāk nekā 3900 produktiem.

Latvijā ģenerēto trauksmju skaits ir vidēji 1200 trauksmes brīdinājumi nedēļā, kas ir tikai 0,1% no kopējā Latvijā pārbaudīto zāļu iepakojumu skaita nedēļā. Visi pašreizējie brīdinājumi ir saistīti ar tehniskiem jautājumiem.

Latvijā nav ne stabilizācijas, ne pārejas perioda zāļu verifikācijas sistēmas ieviešanai. Visām iesaistītajām personām jau kopš 9. februāra ir pilnībā jāievēro Deleģētā regula un jāveic savi uzdevumi zāļu drošuma pārbaudei.

Vairāk https://emvo-medicines.eu/new/wp-content/uploads/EMVO-Newsletter-20190927.pdf

Dokumenti