Pie patērētājiem Latvijā pērn nonākuši 22 miljoni verifikācijas sistēmā pārbaudītu zāļu iepakojumu

Lai novērstu viltotu zāļu nonākšanu pie patērētājiem, Latvijā jau divus gadus darbojas verifikācijas sistēma – 2020. gada laikā šajā sistēmā ir pārbaudīti un nonākuši līdz patērētājiem 22 miljoni zāļu iepakojumu, liecina Latvijas Zāļu verifikācijas organizācijas (LZVO) apkopotie dati.

Verifikācijas sistēma, kuras mērķis ir garantēt visu recepšu medikamentu un viena bezrecepšu medikamenta – omeprazola – autentiskumu un drošumu legālajā zāļu piegādes ķēdē, vairāk nekā 30 Eiropas valstīs vienlaikus sāka darboties tieši pirms diviem gadiem, 2019. gada 9. februārī. Tās pamatprincips ir, ka ražotāji katru zāļu paciņu aprīko ar unikālu kodu, kas ceļā pie patērētāja tiek vairākas reizes pārbaudīts un beigās dzēsts, nododot vai izlietojot zāles pacientam aptiekā vai ārstniecības iestādē. Informācija par visiem kodiem tiek uzkrāta Eiropas zāļu verifikācijas sistēmā. Gadījumā, ja pārbaudes laikā sistēma neatpazīst unikālo kodu, tiek ģenerēts trauksmes brīdinājums, ko saņem un izmeklē Veselības inspekcija. Pēc LZVO rīcībā esošās informācijas, visi trauksmes brīdinājumi līdz šim Latvijā bijuši ar tehnisku izcelsmi, nevis viltojumu trauksmes.

Latvijas zāļu verifikācijas sistēmai ir pieslēgušies un zāļu drošumu 2020. gadā pārbaudīja 1261 lietotājs – visas aptiekas (gan atvērta tipa aptiekas, kas pieejamas visai sabiedrībai, gan slēgta tipa aptiekas slimnīcās), zāļu lieltirgotavas un ārstniecības iestādes, kam ir zāļu iegādes atļauja (slimnīcas, poliklīnikas, ārstu prakses, zobārstniecības klīnikas un prakses).

“Zāļu drošuma pārbaudes sistēma ir Eiropas līmeņa megaprojekts, kas radās ar mērķi sargāt cilvēkus no viltotām zālēm. Pašlaik sistēma darbojas jau divus gadus, un, manuprāt, tā ir efektīva. Latvijā mēs sistēmu ieviesām bez pārejas perioda, tehniskās nianses pieslīpējot jau darba gaitā, un ar šo esam priekšā virknei Eiropas valstu, kas vēl joprojām ir iestigušas pārejas laikā,” stāsta Inese Erdmane, Latvijas Zāļu verifikācijas organizācijas valdes priekšsēdētāja. “Savukārt mēs ar pārliecību varam teikt, ka legālajā zāļu aprites sistēmā Latvijā pacientiem ir pieejamas drošas zāles.”

Sistēmas sākotnējā darbības periodā lielākās bažas radīja tehnisko trauksmes brīdinājumu skaits. Taču 2020. gadā Latvijas zāļu verifikācijas sistēma jau spēja nonākt līdz situācijai, ka viens gala lietotājs – aptieka vai ārstniecības iestāde – vidēji 20 dienās saņem tikai vienu trauksmes brīdinājumu. Tik nelielu trauksmes brīdinājumu skaitu Veselības inspekcija, LZVO, lietotāji un ražotāji spēj labi izsekot un analizēt.

LZVO aicina visus Latvijas iedzīvotājus iegādāties zāles tikai legālās aptiekās un interneta aptiekās, neizmantot nezināmas un nepārbaudītas interneta vietnes jebkādu zāļu un uztura bagātinātāju iegādei, kā arī nekādā gadījumā nepirkt zāles no fiziskām vai juridiskām personām pēc sludinājumiem interneta portālos vai sociālajos tīklos.


Verifikācijas sistēmas izveides pamats ir ES Viltoto zāļu direktīva (2011/62/ES) un deleģētā regula, kas noteic detalizētus noteikumus par drošuma pazīmēm uz cilvēkiem paredzētu zāļu iesaiņojuma (ES 2016/161). 

 

Papildu informācija:
Inese Erdmane
LZVO valdes priekšsēdētāja
inese.erdmane@lzvo.lv