Piecu gadu laikā verifikācijas sistēmā pārbaudīts 127 miljonu zāļu iepakojumu autentiskums

2024. gada 9. februārī aprit 5 gadi, kopš visā Eiropā un arī Latvijā darbojas zāļu verifikācijas sistēma, kuras mērķis ir nodrošināt visiem cilvēkiem tikai drošas zāles, izslēdzot iespēju, ka pa legālām piegādes ķēdēm pacientus sasniedz viltotas zāles. 

Šo piecu gadu laikā Latvijas zāļu verifikācijas sistēmā ir pārbaudīti un nodoti drošai lietošanai iedzīvotājiem 126,8 miljoni zāļu iepakojumu. 2023. gadā Latvijas iedzīvotāji caur aptiekām un veselības aprūpes iestādēm saņēma 28,8 miljonus paku drošu zāļu, tām izejot verifikācijas pārbaudes, liecina Latvijas Zāļu verifikācijas organizācijas (LZVO) apkopotā informācija.

Zāļu verifikācijas sistēma, pamatojoties uz ES Viltoto zāļu direktīvu, sāka darboties 2019. gada 9. februārī 29 Eiropas valstīs, tai skaitā Latvijā. Šobrīd šī megasistēma tiešsaistē savieno 2800 farmācijas uzņēmumus, 4000 vairumtirgotājus, 110 000 aptiekas un 6000 slimnīcu aptiekas. Ceturkšņa laikā sistēmā tiek veikti 3,4 miljardi darījumu, un sagaidāms, ka 2023. gada kopējais transakciju skaits būs ap 13 miljardiem. 

Latvijā verifikācijas sistēmai ir pieslēgušies un zāļu drošumu 2023. gada beigās pārbaudīja 1193 lietotāji – 820 aptiekas, 58 lieltirgotavas un 315 ārstniecības iestādes, un viņi katrs ir daļa no veiksmīga zāļu pārbaudes projekta. 

“Taču sistēma nav svarīga pati par sevi, svarīga ir drošība veselībai un dzīvībai, ko tā sniedz visiem Eiropas cilvēkiem, sargājot viņus no viltotām zālēm,” saka Inese Erdmane, LZVO valdes priekšsēdētāja. Viņa atgādina, ka vēl pērnā gada rudenī skaļi izskanēja viltoto diabēta zāļu gadījums, kas tika atklāts tieši ar verifikācijas sistēmas palīdzību. Izmeklēšana šajā gadījumā iesaistītajās valstīs vēl turpinās. “Atskatoties uz sistēmas pieciem gadiem un ikdienā strādājot plecu pie pleca ar citu valstu kolēģiem, es šodien vēlos palepoties ar Latvijas sasniegto. Verifikācijas sistēma Latvijā sāka veiksmīgi strādāt no pirmās dienas, bez pārejas perioda, un mūsu pieredzē šodien ieklausās citas Eiropas valstis,” saka I. Erdmane.

Drošums tiek pārbaudīts legālajā zāļu aprites ķēdē, tādēļ LZVO aicina iedzīvotājus medikamentus iegādāties tikai oficiālās un uzticamās aptiekās un interneta aptiekās, nekādā ziņā neizvēloties pirkt zāles nezināmās interneta vietnēs vai pēc sludinājumiem sociālajiem tīklos.

Verifikācijas sistēmas pamats ir unikālais kods uz katra recepšu zāļu iepakojuma, ko izvieto ražotājs un kas ceļā pie patērētāja tiek vairākas reizes pārbaudīts (verificēts) tiešsaistes datu bāzēs. Piegādes ķēdes beigās, pārdodot vai izlietojot zāles pacientam, aptieka vai ārstniecības iestāde kodu no sistēmas dzēš. Tas nodrošina, ka šo pašu kodu nav iespējams izmantot viltotu zāļu iepludināšanai legālajā piegādes ķēdē. 

Verifikācijas sistēmas izveides pamats ir ES Viltoto zāļu direktīva (2011/62/ES) un Deleģētā Regula, kas noteic detalizētus noteikumus par drošuma pazīmēm uz cilvēkiem paredzētu zāļu iesaiņojuma (ES 2016/161). Sistēma 29 Eiropas valstīs darbojas kopš 2019. gada 9. februāra. Tajā tiek pārbaudītas visas recepšu zāles un viens bezrecepšu medikaments – omeprazols.