Sargājot pacientus no viltotām zālēm, par 15% pieaudzis pārbaudīto iepakojumu daudzums

Zāļu verifikācijas sistēmā, kas garantē recepšu zāļu drošumu un oriģinalitāti, 2021. gada pirmajā ceturksnī pārbaudīti un pie patērētājiem nonākuši 5,8 miljoni zāļu iepakojumu – tas ir par 15% vairāk nekā pērnā gada attiecīgajā laikā posmā, liecina Latvijas Zāļu verifikācijas organizācijas (LZVO) apkopotie dati.

“Pārbaudīto zāļu iepakojumu skaita pieaugums skaidrojams ar divām tendencēm. Pirmkārt, Latvijā pastāvīgi pieaug zāļu patēriņš, un verifikācijas sistēma to atspoguļo. Otrs – pērnā gada sākumā vēl turpinājās sistēmas lietotāju pieslēgšanās un zāļu pārbaužu uzsākšana. Šogad, kad sistēmai jau ir sācies trešais pilnvērtīga darba gads, zāļu drošuma pārbaudes veic vairāk lietotāju un dara to pastāvīgi un regulāri,” pieauguma tendenci skaidro Inese Erdmane, LZVO valdes priekšsēdētāja.

Kopumā Latvijas zāļu verifikācijas sistēmā 2021. gada 1. ceturksnī veikti 18 miljoni transakciju, tas ir, vidēji 1,5 miljoni transakciju nedēļā. Sistēmā iespējams veikt divu veidu transakcijas – zāļu iepakojumu pārbaudi jeb verifikāciju (to veic ražotāji, lieltirgotāji, kā arī izlases kārtībā aptiekas un ārstniecības iestādes) un zāļu iepakojumu dzēšanu no sistēmas (to veic aptiekas un ārstniecības iestādes tieši pirms zāļu pārdošanas vai izlietošanas pacientam).

Latvijas zāļu verifikācijas sistēmai ir pieslēgušies un zāļu drošumu 2021. gada 1.ceturksņa beigās pārbaudīja 1227 lietotāji – aptiekas (gan atvērta tipa aptiekas, kas pieejamas visai sabiedrībai, gan slēgta tipa aptiekas slimnīcās), zāļu lieltirgotavas un ārstniecības iestādes, kam ir zāļu iegādes atļauja (slimnīcas, poliklīnikas, ārstu prakses, zobārstniecības klīnikas un prakses).

Tādēļ LZVO aicina visus Latvijas iedzīvotājus iegādāties zāles tikai legālās aptiekās un interneta aptiekās, neizmantot nezināmas un nepārbaudītas interneta vietnes jebkādu zāļu un uztura bagātinātāju iegādei, kā arī nekādā gadījumā nepirkt zāles no fiziskām vai juridiskām personām pēc sludinājumiem interneta portālos vai sociālajos tīklos.


Kā zināms, verifikācijas sistēma vairāk nekā 30 Eiropas valstīs darbojas kopš 2019. gada 9. februāra, un tās uzdevums ir garantēt recepšu zāļu drošumu pacientiem. Sistēmas pamatprincips ir, ka ražotāji katru zāļu paciņu aprīko ar unikālu kodu, kas ceļā pie patērētāja tiek vairākas reizes pārbaudīts un beigās dzēsts, nododot vai izlietojot zāles pacientam aptiekā vai ārstniecības iestādē. Informācija par visiem kodiem tiek uzkrāta Eiropas zāļu verifikācijas sistēmā. Gadījumā, ja pārbaudes laikā sistēma neatpazīst unikālo kodu, tiek ģenerēts trauksmes brīdinājums, ko saņem un izmeklē Veselības inspekcija.


Verifikācijas sistēmas izveides pamats ir ES Viltoto zāļu direktīva (2011/62/ES) un deleģētā regula, kas noteic detalizētus noteikumus par drošuma pazīmēm uz cilvēkiem paredzētu zāļu iesaiņojuma (ES 2016/161).