Pusgada laikā pret viltojumiem pārbaudīti 13,7 miljoni zāļu paku

Pirmajā pusgadā Latvijā pret viltojumiem ir pārbaudīti 13,7 miljoni zāļu paku, ko iedzīvotāji iegādājušies aptiekās vai kas izlietotas pacientiem veselības aprūpes iestādēs. Tas ir par 10% vairāk nekā pērnā gada pirmajos sešos mēnešos, liecina Latvijas Zāļu verifikācijas organizācijas (LZVO) dati. LZVO Latvijā atbild par zāļu drošuma pārbaudēm, kas notiek verifikācijas sistēmā.

“Latvijas atbildīgās iestādes, kā muita un patentu valde, regulāri apkopo informāciju par viltotajām precēm Latvijā, un zāles diemžēl ir pirmajā vietā pēc viltojumu apjoma. Bet ir svarīgi zināt, ka tās ir bezrecepšu zāles vai pat uztura bagātinātāji, bet noteikti ne recepšu zāles, ar ko ārstējam nopietnas saslimšanas un kuru drošumu garantē verifikācijas sistēma. Viltojumu lielākais tirgus ir tā saucamās dzīvesstila zāles, piemēram, potences uzlabošanai, svara zaudēšanai, dažādi brīnumvitamīni un līdzīgi produkti, kas pamatā tiek iegādāti internetā. Tādēļ mēs aicinām iedzīvotājus visas zāles pirkt tikai aptiekās vai legālās interneta aptiekās, bet ne aizdomīgās interneta vietnēs un nekādā gadījumā no fiziskām personām pēc sludinājumiem portālos,” saka Inese Erdmane, LZVO valdes priekšsēdētāja.

Kopumā Latvijā verifikācijas sistēmā janvārī-jūnijā ir veikti 52,2 miljoni transakciju, kas ir par 37% vairāk nekā pērn attiecīgajā laika posmā. Transakcijas ir divu veidu – viens veids ir zāļu iepakojuma pārbaude, otrs – zāļu iepakojuma dzēšana no sistēmas gadījumā, kad zāles jau nonāk pie pacienta.

Zāļu verifikācijas sistēma darbojas visā Eiropā, aptverot 29 valstis un savienojot vienā tiešsaistes sistēmā 2500 farmācijas uzņēmumus, 4000 vairumtirgotājus, 100 000 aptiekas un 6000 slimnīcu aptiekas. Gada laikā Eiropas verifikācijas sistēmā tiek veikti 10 miljardi transakciju. Sistēmas darbība, ko regulē ES Viltoto zāļu direktīva, garantē, ka pacienti visā Eiropā, tai skaitā Latvijā, saņemt tikai drošas un autentiskas recepšu zāles.

Verifikācijas sistēmas pamats ir unikālais kods uz katra zāļu iepakojuma, ko izvieto ražotājs un kas ceļā pie patērētāja tiek vairākas reizes pārbaudīts (verificēts) tiešsaistes datu bāzēs. Piegādes ķēdes beigās, pārdodot vai izlietojot zāles pacientam, aptieka vai ārstniecības iestāde kodu no sistēmas dzēš. Tas nodrošina, ka šo pašu kodu nav iespējams izmantot viltotu zāļu iepludināšanai legālajā piegādes ķēdē.

Gadījumā, ja pārbaudes laikā sistēma neatpazīst unikālo kodu, tiek ģenerēts trauksmes brīdinājums, ko saņem un izmeklē Veselības inspekcija. Pēc LZVO rīcībā esošās informācijas, visi trauksmes brīdinājumi līdz šim Latvijā bijuši ar tehnisku izcelsmi, nevis viltojumu trauksmes. 2022. gada jūnijā trauksmes brīdinājumu īpatsvars, kas skar Latvijas gala lietotājus, vidēji bija tikai 0,02% – tas ir būtiski mazāk nekā Eiropas Zāļu verifikācijas organizācijas noteiktais mērķis (0,05%).

Verifikācijas sistēmas izveides pamats ir ES Viltoto zāļu direktīva (2011/62/ES) un deleģētā regula, kas noteic detalizētus noteikumus par drošuma pazīmēm uz cilvēkiem paredzētu zāļu iesaiņojuma (ES 2016/161). Sistēma 29 Eiropas valstīs darbojas kopš 2019. gada 9. februāra. Tajā tiek pārbaudītas visas recepšu zāles un viens bezrecepšu medikaments – omeprazols.